Water Cooled Chiller
We are a leading Manufacturer of 500l water cooled chiller with ss tank and 200l water cooled chiller from Coimbatore, India.
500L Water Cooled Chiller with ss tank
Approx. Price: Rs 2,90,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Type | Water-Cooled |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | Single Phase |
| Brand | Jai Maruthi Industries |
| Usage/Application | Industrial |
| Capacity | 5 ton |
| Frequency | 50 Hz |
| Warranty | 1 Year |
| Body Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 260 V |
- PHE model
- Including ss tank
These tanks increase the capacity of a chilled water system and help stabilize the return water temperature. This results in fewer cycles of the compressor and better temperature control.
200L Water Cooled Chiller
Approx. Price: Rs 1,28,000 / UnitGet Latest Price Product Details:
| Phase | Three Phase |
| Type | Water-Cooled |
| Brand | Jai Maruthi Industries |
| Usage/Application | Industrial |
| Capacity | 200 L |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 50 Hz |
| Warranty | 1 year |
| Body Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 320 V |
Jai Maruthi Industries was established in
2010 as
partnership firm. We are leading
manufacturer of
Filling Machine, Industrial Chillers, Jumbo Carbonator and much more.