Filling Machine
Prominent & Leading Manufacturer from Coimbatore, we offer pneumatic type glass bottle filling machine, two head water filling machine, goli soda rinising machines, two head soda filling machine, four head glass bottle filling machine and s s jumbo corbonator.
Pneumatic type Glass Bottle Filling Machine
Approx. Price: Rs 69,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Capacity | 3500 L/hr |
| Warranty | 1 year |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Packaging Type | Bottle |
| Filling Head | 1 |
| Brand | Jai Maruthi Industries |
| Usage/Application | Industrial |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 280 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | MS |
Specification/Additional Details
- Packaging TypeBottle
- Warranty1 year
- Automation GradeSemi-Automatic
- Capacity3500 L/hr
- Filling Head1
- BrandJai Maruthi Industries
Two Head Water Filling Machine
Approx. Price: Rs 60,000 / UnitGet Latest Price Product Details:
| Capacity | 1000 L/hr |
| Warranty | 1 year |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Bottle |
| Power Consumption | 3 HP |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 260 V |
| Brand | Jai Maruthi Industries |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | SS |
Jai Maruthi Industries was established in
2010 as
partnership firm. We are leading
manufacturer of
Filling Machine, Industrial Chillers, Jumbo Carbonator and much more.
Pneumatic type Glass Bottle Filling Machine
Approx. Price: Rs 69,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Warranty | 1 year |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Filling Head | 1 |
| Brand | Jai Maruthi Industries |
| Usage/Application | Industrial |
Specification/Additional Details
- Packaging TypeBottle
- Warranty1 year
- Automation GradeSemi-Automatic
- Capacity3500 L/hr
- Filling Head1
- BrandJai Maruthi Industries
Goli Soda Rinising Machines
Approx. Price: Rs 17,500 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Production Capacity | 50 BPM |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Filling Material | Soda |
| Warranty | 1 year |
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Specification/Additional Details
- Automation GradeSemi-Automatic
- Filling MaterialSoda
- Container TypeBottle
- Warranty1 year
- Container Size100 ml
- Driven TypeElectric
Two Head Soda Filling Machine
Approx. Price: Rs 1,30,000 / UnitGet Latest Price Product Details:
| Capacity | 500 BPH |
| Warranty | 1 year |
| Driven Type | Electric |
| Voltage | 240 V |
| Power | 2 HP |
| Number Of Phases | Single Phase |
| Filling Accuracy | 200 ml |
| Frequency | 50 Hz |
| Filling Head | Two Head |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Jai Maruthi Industries |
| Country of Origin | Made in India |
Jai Maruthi Industries was established in
2010 as
partnership firm. We are leading
manufacturer of
Filling Machine, Industrial Chillers, Jumbo Carbonator and much more.
Four Head Glass Bottle Filling Machine
Approx. Price: Rs 1,20,000 / UnitGet Latest Price Product Details:
| Capacity | 4000 bottle/hr |
| Warranty | 1 year |
| Packaging Type | Bottle |
| Power Consumption | 5 HP |
| Filling Head | 4 |
| Brand | Jai Maruthi Industries |
| Usage/Application | Industrial |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 240 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | MS |
Jai Maruthi Industries was established in
2010 as
partnership firm. We are leading
manufacturer of
Filling Machine, Industrial Chillers, Jumbo Carbonator and much more.
Approx. Price: Rs 1,05,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Installation Service | Yes |
| Automation Grade | stainless steel |
| Capacity | Four outlet |
| Country of Origin | Made in India |
- Stainless Steel Jumbo Corbonator
- With S.S Pump
- Total Height -7ft
- Output Capacity Four